czwartek, 7 grudnia 2017

Takie nasze świąteczne szaleństwo + przepis

A dzisiaj nie o pracach plastycznych, choć może pośrednio też. Dzisiaj będzie o pierniczkach:) Lubicie? Ja najbardziej lubię je piec. Nie lubię gotować. Dania wigilijne najlepiej robi moja mama, więc niech każdy robi to, w czym jest dobry;) Ja lubię piec, więc nie wyobrażam sobie świąt bez pierniczków. I lubię nimi obdarowywać nie tylko najbliższych. 
Tak, nie wyobrażam sobie przygotowań do Świąt bez wiecznego bałaganu w kuchni - wciąż rozsypanych foremek do pierniczków i kilkudziesięciu puszek, do których lądują upieczone smakołyki. Nie wyobrażam sobie braku zapachu piernikowego w domu, ani tych ton kolorowych lukrów i ozdóbek do ich dekorowania. A samych świąt nie wyobrażam sobie bez wielkiej puszki lukrowanych cudeniek po które sięgają z radością dzieci. 
Myślę, że Szymek też już tak to widzi. Od niemowlaka pomagał mi wykrawać pierniki. Na początku bardziej się tylko bawił foremkami i ciastem, w poprzednim roku pomagał rozwałkowywać ciasto i wykrawał pierniki i pomagał je dekorować, a w tym roku nawet sam wsypuje składniki i zagniata ciasto (oczywiście trochę trzeba w zagniataniu pomóc, ale to tylko kwestia nabrania siły). Mikołajowi boję się dać coś poza foremkami bo jest obecnie zbyt zachłanny i dosłownie wszystko co go zainteresuje ląduje w jego buzi. Ale poczekajcie, w przyszłym roku to on nadrobi! 
No więc już w listopadzie rozpoczynamy produkcję na masową skalę. A przed samymi świętami wyjmuję je z puszek, lukrujemy, dekorujemy i układamy je do puszek i rozdajemy. 






Jeśli jeszcze nie spróbowaliście, albo szukacie przepisu który zawsze się udaje: 


PIERNICZKI ŚWIĄTECZNE

Składniki:

3 szklanki (50 dag) mąki
1 niepełna szklanka (20 dag) cukru pudru (może być brązowy cukier)
20 dag miodu
pół kostki (12 dag) margaryny
1 jajo
1 łyżeczka sody oczyszczanej
2 łyżki stołowe (lub jedno opakowanie) przypraw korzennych do piernika (można sporządzić samemu: 16 cynamonu, 10 g kardamonu lub kolendry, 8 g gałki muszkatołowej, 25 g suszonej skórki pomarańczowej. Na 0,5 kg mąki daje się 5 g takiej mieszanki)
- cukier puder do lukru
- do zabarwienia lukru: spożywcze barwniki do wielkanocnych pisanek, lub kakao, sok z buraków lub takie kolorowe, farbowane syropy do picia (do rozcieńczania z wodą - wymieszać je trzeba z cukrem pudrem).

Sposób przygotowania:

Mąkę wymieszać z sodą i cukrem i przyprawami korzennymi. Dodać magrarynę i dokładnie ją rozetrzeć na sypko z mąką. Zrobić wgłębienie na środku, wlać miód (jeśli jest scukrzony trzeba go podgrzać – można razem z cukrem i przyprawami korzennymi -  i lekko przestudzić), dodać jajo. Zagnieść ciasto - ma być gładkie i jednolite w przekroju.
Ciasteczka można piec różnej grubości. Piec około 10 minut w 180C. Trzeba uważać, żeby nie zrumieniły się zbyt mocno, bo mogą stać się twarde i nabrać nieco goryczki.
Pierniczki doskonałe stają się po dwóch - trzech dniach, gdy nabiorą wilgoci i zmiękną. Można je długo przechowywać w szczelnie zamkniętym, metalowym pojemniku - puszce;). Przed jedzeniem zostawić je na dwa dni odkryte, żeby mogły wchłonąć wilgoć z powietrza. Można je lukrować i dowolnie ozdabiać.

NAJPROSTSZY LUKIER DO PIERNICZKÓW 1

250g cukru pudru
3-4 łyżki stołowe gorącej wody

Cukier puder zmieszać z taką ilością wody żeby uzyskać gęstą ale płynna masę. Nie powinna być zbyt gęsta, bo nie da się rozsmarować, ani zbyt rzadka, bo rozpłynie się i wsiąknie w ciasto. Ostatnią łyżkę wody trzeba więc dodawać stopniowo.

CYTRYNOWY LUKIER DO PIERNICZKÓW 2

10 dag cukru pudru,
kilka łyżek soku z cytryny lub mleka

Utrzeć lukier. Ciasteczka posmarować lukrem, odczekać. Z jeszcze miękkim lukrem kłaść na talerzyku z wiórkami, migdałami w płatkach lub orzechami i innymi ozdobami. Odstawić do zastygnięcia.

Pierniczki są rewelacyjne, i można je upiec na długo przed świętami. W mojej rodzinie jedni wolą pierniczki z lukrem, a drudzy bez, jedni cienkie, a drudzy grubsze – dlatego najlepiej zrobić i jedne i drugie! A dzieci najbardziej lubią pierniki dekorowane lukrem i emenemsami!

RADA:
1) Aby pierniczki miały orzechowy aromat, zamiast 50 dag mąki dodaj 40 dag mąki i 10 dag mielonych orzechów włoskich.
2) Do ciasta można dodać również oprócz sody 1łyżeczkę proszku do pieczenia, kakao i cynamonu oraz kieliszek rumu. 

Kto próbuje? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz